ROŽINSKAS BRONIUS (1912–1986)

Pirmasis lietuvių buriuotojas, jachtos „Hermes-2“ kapitonas. Gimė 1912 m. balandžio 28 d. Šeduvoje. Buvo trys broliai Rožinskai: Adolfas, Vitoldas ir Bronius. Gyvenimas ir Antrasis pasaulinis karas juos mėtė ir vėtė. Brolį Adolfą karo dienų viesulas nubloškė per Vokietiją, Italiją į JAV. Bronius nuo mažens domėjosi buriavimu. 1934 metais persikėlė į Klaipėdą. Buriavo Kuršių mariose. 1938 metais įstojo į buriavimo mokyklą Smiltynėje. 1939 metais, vokiečiams okupavus Klaipėdą, jis išsikėlė į Kauną, o 1941-aisiais – į Vilnių. 1948-1959 m. dirbo Trakų jachtklubo skyriaus vedėju instruktoriumi, turėjo nuosavą jachtą „Hermes“. Savo kelionėms su ja turėjo apsiriboti Tarybų Sąjungos vidaus vandenimis, net į Baltijos jūrą Br. Rožinskui nebuvo leidžiama išplaukti.
1959 m. emigravo į Lenkiją ir apsigyveno Ščecino mieste, kur pradėjo ruoštis ilgesnei kelionei per vandenyną. Padedant broliui Adolfui iš JAV, pasistatė naują jachtą, kurią pavadino „Hermes-2“.
1962 m. rugsėjo 7 d. kartu su trimis bendrakeleiviais lenkais – Jerzy Szałajko, Zbigniew Pawlak ir Bogdan Dacko, išplaukė iš Ščecino. Lietuvio vedamos jachtos kelionė per vandenyną truko daugiau kaip keturis mėnesius. Toliau maršrutas driekėsi į JAV. Majamio uoste „Hermes-2“ įgulą pasitikę išeiviai iš Lenkijos tautiečius nugabeno į Vašingtoną ir pasirūpino, kad Baltuosiuose rūmuose juos pasveikintų tuometis JAV prezidentas Johnas Kennedy. Broniaus Rožinsko tarp jų nebuvo. Išsiskyręs su bendrakeleiviais Majamyje, lietuvis toliau tęsė kelionę vienas – per Panamos kanalą išplaukė į Ramųjį vandenyną, pasiekė Los Andželą. 1963 m. sausio 15 dieną pasiekė Martinikos salą anapus Atlanto.
Kelionės pabaigoje jachtos „Hermes-2“ savininkas ir kapitonas Bronius Rožinskas raštiškai pareiškė, kad šį žygį atliko lietuvių tautos garbei. Šiam pasiekimui atminti 2007 m. liepos mėn. 24 d. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Salio Šemerio marinistinėje skaitykloje buvo atidaryta paroda „Šią kelionę padariau lietuvių tautos garbei“.
Mirė 1986 m. kovo 11 d. JAV. Vykdant paskutinę valią, jo pelenai išbarstyti Ramiajame vandenyne, kad pradėtų kelionę atgal į Lietuvą.

Atminimo įamžinimas

2018 m. Jūros šventės metu Buriuotojų krantinėje atidengtas atminimo knechtas Broniui Rožinskui.

2018 m. įsteigtas apdovanojimas – Broniaus Rožinsko vardo medalis ” Už okeaninius žygdarbius”, skiriamas už išskirtinius buriuotojų ir jūrininkų žygius, kuriais garsinamas Lietuvos vardas.