BALSYS EDUARDAS (1919–1984)

Eduardo Balsio portretas
Eduardas Balsys

Kompozitorius. Gimė 1919 m. gruodžio 20 d. Nikolajeve (Ukraina). 1950 m. baigė Lietuvos konservatoriją, 1953 m. Sankt Peterburgo konservatorijos aspirantūrą. Nuo 1953 m. dėstė Lietuvos konservatorijoje, 1960-1984 m. Kompozicijos katedros vedėjas, profesorius (1969). Kūriniai: opera „Kelionė į Tilžę“ (1980), baletas „Eglė žalčių karalienė“ (1960), oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“ (1969), kantatos, koncertai, simfoninės poemos, kameriniai kūriniai, dainos, teatro spektaklių, kino filmų, pramoginė muzika. Lietuvos valstybinių, S. Šimkaus premijų laureatas.
Balsių šeima į Klaipėdą persikėlė 1928 m. ir įsikūrė netoli uosto Šlėvio gatvėje. Būsimasis kompozitorius su broliais laisvalaikį leisdavo uoste, kur atplaukdavo laivų iš viso pasaulio. Baigęs Klaipėdos Donelaičio pradžios mokyklą, 1929 m. įstojo į Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnaziją. Baigdamas gimnaziją jis suorganizavo mokyklos orkestrėlį, kuriam pats ir dirigavo. Gimnazijoje garsėjo ir kaip geriausias gimnastas bei perspektyvus futbolininkas, vėliau žaidė Klaipėdos sporto sąjungoje (KSS), kuri buvo ne tik Klaipėdos krašto, bet ir Lietuvos pasididžiavimas. E. Balsio pavardė buvo dažnai minima Klaipėdos laikraščių sporto kronikose. Taigi Klaipėdoje praėjo svarbus kompozitoriaus vaikystės ir jaunystės tarpsnis, padėjęs pagrindus asmenybės formavimuisi.
„1939 metais turėjome palikti Klaipėdą. Su skaudama širdimi palikau šį miestą, kuris iki šiol man jaunystės – vaikystės miestas. Visi įspūdžiai, visi žaidimai ir pergyvenimai gyvi, aš jų niekad nepamiršiu. Ir miestas, ir jūros stichija, su kuria nesiskiriu iki šios dienos. Jūra mano kūrybai yra davusi labai daug impulsų“, – rašė kompozitorius (O. Narbutienė. „E. Balsys“. – V., 1999, p. 330).
Klaipėdoje veikia E. Balsio menų gimnazija. Kompozitoriaus vardas meno mokyklai-internatui suteiktas 1985 metais.
Mirė 1984 m. lapkričio 3 d. Druskininkuose.