ALSEIKA LIUDAS (1887–1960)

Liudo Alseikos portretas
Liudas Alseika.

Kraštotyrininkas, keliautojas. Gimė 1887 m. balandžio 25 d. Kvietkelių dvare, Kuršėnų parapijoje. Mokėsi Šiaulių gimnazijoje, vėliau mokslų siekė Rusijoje. 1910 m. baigęs Ufos (Baškirija) aukštąją geodezijos mokyklą, įgijo inžinieriaus geodezininko specialybę. Iš Rusijos grįžo į nepriklausomą Lietuvą ir nuo 1921 m. kaip jaunas matininkas įsijungė į žemėtvarkos darbus.
Už nuopelnus buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu.
Pokario metais apsigyveno Klaipėdoje, nuo 1949 m. buvo Klaipėdos kraštotyros muziejaus mokslinis bendradarbis, padėjo jį atkurti, buvo vienas pirmųjų gidų mieste, puikiai žinojęs Klaipėdos krašto ir miesto istoriją, kultūrą. Būdamas Tarptautinės esperanto asociacijos atstovas Lietuvoje, Klaipėdoje atgaivino esperantinę veiklą, vadovavo kursams Klaipėdos žemės ūkio technikume, dėstė gamtos mokslus. Jo kraštotyros veiklą apvainikavo sumanytas ir organizuotas pirmasis turistų žygis per du žemynus – Europą ir Aziją „Klaipėda – Vladivostokas“.
L. Alseika žuvo autoavarijoje 1960 m., praėjus vos mėnesiui po to, kai grupelė turistų dviračiais išvyko į pusę metų trunkančią kelionę. Jo palaikai buvo parvežti į Klaipėdą. 2000 Klaipėdoje, ant Bangų gatvėje esančio 23 namo, kuriame dešimt metų gyveno žymus keliautojas, sienos buvo atidengta memorialinė lenta.